25 квітня 2024, четвер

Перша громада Кіровоградщини через 3 роки після об’єднання

Маловисківська об’єднана територіальна громада першою утворилася у Кіровоградській області. 25 жовтня 2015 року у ній відбулися вибори, де головою громади став Юрій Гульдас. Через 3 роки склад Маловисківської громади незмінний – до неї входять 4 ради (Маловисківська міська та Олександрівська, Паліївська, Первомайська сільські ради) та 10 населених пунктів. Загалом на територій громади проживає 13,5 тисяч населення.

Головним фактором для розвитку громади, району чи області – є бюджет. Маловисківська громада у 2016 році мала близько 62 мільйони доходів, з них майже 27 мільйонів – державних субвенцій. Це говорить про те, що більше половини бюджету громади – власні доходи, що є важливим показником, адже у громади з’являється мотивація нарощувати виробництво, а також працювати над раціональним використанням коштів. У 2017 році частка «зароблених» жителями громади коштів зросла до 70%. Доходи Маловисківської громади склали 79,5 мільйонів гривень, а розмір державної субвенції – 30,2 мільйони. Таке ж співвідношення власного бюджету та державних трансфертів є і в 2018 році. Якщо провести ці розрахунки з районними бюджетами Кіровоградщини, то вони мають близько 70%  державних субвенцій і лише 30% – власних.

Аналізуючи життя Маловисківської громади 2016 року, варто зазначити, що об’єднання дало свої результати. Вона вийшла на прямі бюджетні відносини з державним бюджетом, а також отримала так звану державну підтримку, яка виражається в державній субвенції на розвиток інфраструктури. Перші ОТГ в Україні отримали найбільше цієї підтримки, тому в цьому плані Маловисківська громада «не прогадала», ризикнувши бути першою громадою на Кіровоградщині. Відтак у 2016 році вона отримала 4,8 мільйонів державної субвенції на розвиток інфраструктури, в 2017 – вже 3 мільйони, а станом на кінець листопада 2018 року – 1,8 мільйона.

Важливо, що така державна допомога може спрямовуватись лише на розвиток, а не на поточні витрати. Це говорить про те, що кошти можна витратити на будівництво, реконструкцію чи ремонти інфраструктурних об’єктів, які належать до комунальної власності громади. Таким чином у 2016 році Маловисківська ОТГ реалізувала за ці кошти 6 проектів:  капітальний ремонт школи №4, капітальний ремонт фасаду дитсадка «Ромашка», впровадження енергозберігаючих технологій у БДЮЦі «Вись», заміну водогінної мережі у селі Паліївка, капітальний ремонт системи водогону школи №3 та капітальні ремонти доріг. У 2017 році 3 мільйони використали на реконструкцію Олександрівської та колишньої Первомайської шкіл, в останній розмістили Центр активності громад. У 2018 році 1,8 мільйона направили на капітальний ремонт дитсадка «Чебурашка» та заміну асфальтового покриття по вулиці Київській. Зазначимо, що з 2016 року і до сьогоднішнього дня громада активно впроваджує енергозберігаючі заходи для економії свого бюджету.

Загалом з закладів галузі освіти на балансі Маловисківської ОТГ перебуває чотири школи, два дитсадка, гімназія та будинок дитячо-юнацької творчості. За 11 місяців 2018 року на освіту залучено 36,5 мільйонів гривень з 41,3 мільйонів запланованих. 28,2 мільйона гривень (77 %), з вже витрачених коштів – заробітна плата. У 2017 році на зазначену галузь витратили 35,5 мільйонів, з яких 23,2 – оплата праці (65 %), у 2016 – 18,4 мільйона всього та 12,7 мільйонів на зарплату (69%).

Спілкуючись з головою Маловисківської ОТГ Юрієм Гульдасом, він зазначив, що громада активно бере участь у ґрантових програмах, зокрема від USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), через що на території громади вже реалізовано ряд проектів: відкрито два спортивні майданчики, «Куточок козацького побуту», «Місто мрії на деревах», «Спорт в народ», «Сквер для сімейного відпочинку». За словами Юрія Гульдаса в найближчій перспективі на території громади буде збудовано сонячну електростанцію, а заклади освіти поступово переводитимуть на електроопалення. Також у рамках реконструкції центральної площі, на ній буде встановлено LED- екран, що  дасть можливість    підвищити   прозорість  роботи  міської  влади  та  створити доступне джерело інформації для мешканців територіальної громади.

 

Юрій Лета

Перша громада Кіровоградщини через 3 роки після об’єднання
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований