24 квітня 2024, середа

На Кiровоградщинi шукають iнвесторiв, щоб реставрувати iсторичний млин (ВIДЕО)

У мiстi Новоукраїнка Кiровоградської областi руйнується пам’ятка iсторiї та архiтектури – млин Варшавського. Щоб зберегти пам’ятку, шукають iнвесторiв.

Про це розповiла Суспiльному заступниця Новоукраїнського мiського голови Людмила Бiлокоз, iнформує Златопiль.

З її слiв, розробили проєкт, який передбачає реставрацiю млина та будiвництво готельно-розважального комплексу. Потрiбно щонайменше 25 мiльйонiв гривень.

Млин, названий iменем його власника купця-промисловця Вигдора Варшавського збудували у 1894 роцi з цегли, виготовленої на мiсцевому цегляному заводi. За словами краєзнавця Миколи Гаращенка, цей паровий млин був найсучаснiшим у тодiшнiй Росiйськiй iмперiї та на Пiвденному Заходi:

”Вiн був одним iз флагманiв у своїй галузi, випускав багато сортiв борошна. Продукцiю йшла i на експорт”.

На першому поверсi стояв паровий двигун, на iнших – верстати та нiмецьке борошномельне обладнання. На останнiй поверх подавали зерно. Звiдти починався процес виробництва. Млин працював на вугiллi, яке возили з Олександрiї – розповiв краєзнавець:

”Звернiть увагу на товщину стiн. Їх товщина – 1 метр, з якiсної цегли, на розчинi, в який, для мiцностi, додавали яєчний бiлок. Окупанти хотiли пiдiрвати його, не пiдiрвали. Стiни вчiлiли”.

Млин Варшавського пропрацював пiв столiття. У Радянський час вiн називався млинзавод №3 i продовжував працювати. У 1917 роцi млин перейшов у власнiсть держави i працював до 1944 року. У роки Голодомору 1932-1933 рокiв тут робiтникам видавали пайки, завдяки яким вони вижили. За словами Миколи Гаращенка, на млинi працювали у три змiни по 30 людей – кожна змiна:

”За гудком, який сигналiзував про початок змiни, звiряли час у Новоукраїнцi, всi його чули, але не усiх був годинник”.

У 1986 роцi була спроба вiдновити споруду. Краєзнавець розповiв, що тодi добудували частину зруйнованого млина:

”Це одна iз пам’яток, яка визначає iсторичне обличчя Новоукраїнки. Ми ще не знайшли коштiв на вiдновлення. Та, думаю, рано чи пiзно тут буде зона вiдпочинку”.

Микола Гаращенко вважає, що ця пам’ятка може привабити туристiв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Все життя дбали, а втратили за мить: у Кропивницькому смерч зруйнував будинок пенсіонерів (ФОТО)

На Кiровоградщинi шукають iнвесторiв, щоб реставрувати iсторичний млин (ВIДЕО)
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований