25 квітня 2024, четвер

На Кiровоградщинi з’явиться незвичайний музей (ФОТО)

Майже пiввiку ґудзики пролежали у смiттєвих завалах. I нагадали про себе лише наприкiнцi 2015-го. Саме тодi мiсцевi художники взялися за вiдновлення старого примiщення на Чижевського, 8. Три роки там працює Мистецька галерея, а колись дiяла ґудзикова фабрика.

“Перш нiж туди переїхати, ми мусили привести примiщення до ладу, та розгребли смiттєвi завали, – говорить Iрина Кваша, 34-рiчна засновниця “Vashart gallery”, –  Серед непотребу знайшли i кiлька тисяч ґудзикiв, якi вiдiбрали, просiяли й промили. Тодi ж зацiкавилися iсторiєю. Та виявили, що з 1934 по 1970 рiк у цiм примiщеннi працювала ґудзикова фабрика. Але сама будiвля введена в експлуатацiя ще до Революцiї. Коли саме, достаменно не вiдомо, бо документи не збереглися”.

Згодом Iрина дiзналася, що у 1850-му там був єврейський дiм. Але у Революцiю його нацiоналiзували та передали Українському товариству слiпих. А новi власники спершу використовували його, як клуб, де дiяли самодiяльнi гуртки, а потiм – заснували ґудзикову фабрику i вечiрню школу. Понад два десятилiття споруда пустувала та руйнувалася.

“Гудзики самi себе i врятували,  – продовжує Iра. – Ще й розворушили iсторiю. Тому у 2016-му ми iнiцiювали акцiю “Купи ґудзик – врятуй будiвлю!”. З них виготовляли спецiальнi листiвки, якi розходилися по 50 грн. Вони ж мандрували Україною i свiтом. Ми вiдправляли їх i в  Британiю, i в США. Потiм у мене з’явилася iдея створити Музей “Гудзика”. Такi сьогоднi надзвичайно популярнi у Нiмеччинi, Iзраїлi, Японiї та Росiї.  Два роки тому я навiть оголосила збiр гудзикiв до своєї колекцiї i люди потихеньку почали їх зносити.

Тепер маємо першi крихiтнi експонати часiв Царської Росiї, пiсляреволюцiйного перiоду,  Другої свiтової. Передати гудзики сюди можна й зараз. Ми з радiстю приймаємо! Окрiм того, городяни дарували нам рiдкiснi монети. Найстарiшi датованi 1732 роком”.

Сьогоднi ж пiд  Музей “Гудзика” у Мистецькiй галереї видiлена окрема кiмната. Для маленьких експонатiв встановлено i спецiальний стенд, але одного замало. Митцi мрiють розширитися. Тож можливо серед моїх читачiв знайдуться охочi, хто допоможе їм обладнати додатковi стенди, або посприяє матерiально. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як жити далi, коли поставили дiагноз рак?

“Якщо iдею вдасться реалiзувати,- пiдсумовує Iра, – то скоро ми презентуємо мiстянам свою повноцiнну колекцiю”.

Джерело: lutsenkonataliia.

На Кiровоградщинi з’явиться незвичайний музей (ФОТО)
1 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований