18 квітня 2024, четвер

Науковець з Кропивницького провів урок для маловисківських старшокласників (ФОТО)

В Малій Висці  в залі засідань міської ради історик з Кропивницького, науковий  співробітник  обласного  краєзнавчого  музею, член Національної спілки краєзнавців  України, автор кількох книг про минуле нашого краю Борис Шевченко провів  своєрідний  урок для учнів десятих класів  міських навчальних закладів.

Про це повідомляє кореспондент сайту Златопіль.

За час півторагодинної лекції науковець розповів про період колективізації і розкуркулювання одноосібників на території  Кіровоградщини (на прикладі Маловисківського району)  у 20-30-ті  роки минулого століття.    
 Ця тема є у шкільному курсі  історії, але, оперуючи документами і фактами, прийнятними саме для учнівської аудиторії, Борис Шевченко повідомив чимало нового і досі незнаного школярами, зумівши  зацікавити не лише  їх, а й учителів  історії, присутніх на зустрічі. Зокрема, мова йшла про те, хто, коли і з якою метою «колективізував» українських селян-одноосібників, які методи при цьому застосовувались, як селяни намагались чинити опір «усуспільненню» і скільки з них за цей спротив разом із сім’ями потрапили в далекі сибірські землі, а скількох було знищено фізично.
Свою розповідь Борис Шевченко супроводжував демонстрацією фотодокументів, що теж викликали у слухачів неабияку зацікавленість.
За висновком дослідника, колгоспна система 20-30-х років була, по суті, рабською (робота за трудодні, режим з 5 ранку до 10 вечора, безпаспортна система), а лібералізація у виробничі стосунки на селі прийшла лише через кілька десятків років, після смерті Сталіна. Відтак в результаті процесів розкуркулювання одноосібників і примусового створення колгоспів,  українці, за висловом Шевченка, пережили дві трагедії:  було підірвано економіку села, а також – знищено господарів на землі. А в усьому цьому, як  підтвердили  подальші події  тих  часів, вже намічались початки подальших страшних голодних років з «викачкою» не лише хліба, а й усього їстівного.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Кропивницькому школярі зустрілися з авторкою дитячих книжок Мариною Павленко (ФОТОРЕПОРТАЖ)

До сказаного варто додати, що Борис Шевченко родом з села Паліївка, що на Маловисківщині  і для своїх земляків він уже презентував дві книги з  історії рідного краю(про періоди заселення Маловисківщини і реальні події  у 1941- 1945 роки), тож тепер, зважаючи на його  роботу над новою темою, слід очікувати нової книги.

 

Науковець з Кропивницького провів урок для маловисківських старшокласників (ФОТО)
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований